bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Zapraszam na “Morze Niegościnne”

Już w ten wtorek będzie w Warszawie miało miejsce wydarzenie tyle niezwykłe co ciekawe…Ta da da dam…werble… Spotkanie z doktorem archeologii Śródziemnomorskiej, absolwentem Oxford i Cambridge, ale również pisarzem i scenarzystą Jakubem Szamałkiem na temat jego nowej książki “Morze Niegościnne”, które odbędzie się we wtorek 14 maja o 18 w Klubie Traffic na ulicy Brackiej 25.

Morze Niegościnne web

Po bestsellerowej, debiutanckiej powieści „Kiedy Atena odwraca wzrok” (Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników 2012 za najlepszy kryminał na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu), w nowej książce Szamałek zabiera głównego bohatera Leocharesa do świata greckich kolonii nad Morzem Czarnym, gdzie kultura antyczna spotyka się z wpływami lokalnych plemion ukraińskich stepów.

Z opisu eventu na facebooku

Szamałek łączy w swoich książkach formę kryminału z elementami historycznymi i obyczajowymi. Wartka akcja, suspens i dynamiczne dialogi sąsiadują z erudycyjnymi dygresjami dotyczącymi życia i historii starożytnych Greków. Autor docenia wagę detalu. W „Morzu Niegościnnym” starożytność nie funkcjonuje jedynie w charakterze dekoracji, lecz pulsuje autentycznym życiem. Proza młodego pisarza jest jak wehikuł, który zabiera czytelników do czasów przed nasza erą. Druga powieść Jakuba Szamałka dowodzi niezwykłego potencjału antycznego kryminału.

O najnowszej powieści, antycznych inspiracjach i zawodzie pisarza Jakub Szamałek rozmawiał będzie z Kubą Kuklą, dziennikarzem radiowej Czwórki. Na spotkaniu możliwość zakupienia książki przed premierą.

Mam mnóśtwo powodów (osobistych i nie), żeby szanownym czytelniczkom i czytelnikom portalu feministka.org polecić to spotkanie ale myślę, że szczególnie ważne jest to, że nadal mamy bardzo mało rodzimych pisarzy (bo pisarek trochę więcej), którzy otwarcie przyjmują genderowo-feministyczną i pro-LGBT postawę  w swojej beletrystycznej twórczości, a Szamałek jest jednym z nich. Nie dość, że wartka akcja kryminału nie pozwala odłożyć książki nim nie dowiemy się, kto zabił, to jeszcze mamy pełno-krwiste postaci osób nieheteroseksualnych i kobiet, które nie są ino dekoracjami męskich przygód. Mamy świetne sceny seksu – hetero i nie – i dekonstrukcję wówczas panujących seksitowskich zwyczajów jak i ogólnie genialne opsiy – wsparte bogatą wiedzą autora – ówczesnych realiach.

Słowem: GORĄCO POLECAM I ZAPRASZAM!

The following two tabs change content below.

Maria Pawłowska

Redaktorka naczelna
Wykładowczyni gender studies, kiedyś myślała, że chce być paleontolożką, ale okazało się, że feminizm i teoria seksualności są jednak bardziej porywające i dużo bardziej użyteczne (plus nie potrzeba już 24 sylab na wymówienie, czym się zajmuję).

Latest posts by Maria Pawłowska (see all)

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedż