bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Z ostatniej chwili: Newsweek donosi – Wśród Polskich księży są geje!

W najnowszym Newsweeku Cezary Łazarewicz opisuje swoje przygody jako “undercover homosexual”. Nie dość, że udaje homoseksualistę – trzymajcie się państwo za troczki od spodni – udaje duchownego homoseksualistę. Komu by wcześniej przyszło do głowy, że w Kościele Katolickim – instytucji całkowicie zdominowanej przez mężczyzn, która systemowo wyklucza kobiety i wymaga od księży żeby co najmniej przez kilka lat w seminarium mieszkali i obcowali tylko z innymi mężczyznami – mogą być geje?!

No, chyba tylko jacyś bezbożnicy skończeni, feministki i Nergal! A tak zupełnie na serio to sprawa jest dość prosta. Homoseksualiści, którzy współżyją seksualnie tylko, bądź głównie, z przedstawiciel(k)ami swojej płci  stanowią (zależnie od szacunków) od 2% do około 5% społeczeństwa.

Większość z nas od małego wie czy interesują nas, w sensie romantycznym i seksualnym, mężczyźni czy też kobiety. Już w przedszkolu mamy pierwsze ‘miłości’ i ‘narzeczonych’ albo zdecydowanie deklarujemy, że nigdy nie wyjdziemy za mąż. Niemniej, od czasów Alfreda Kinsey’a – entomologa która przerzucił się na (zdecydowanie bardziej medialne) badania nad ludzką seksualnością, wiemy, że ludzki pociąg seksualny zdecydowanie nie jest tylko czarno-biały i ma dużo odcieni szarości.

Poza obserwacjami na temat tego, co ludzie robią w sypialni (i różnych innych miejscach), Kinsey i jego współpracownicy pytali też, o czym ludzie fantazjują. Każdy wywiad był skonstruowany tak, by szczegółowo zbadać historię seksualną danej osoby, a badacze byli przeszkoleni przez Kinsey’a tak, żeby w żaden sposób nie zdradzać emocji, zapewniając w ten sposób atmosferę, w której łatwiej było zdobyć się na pełną szczerość. Przeprowadzając swoje badania Kinsey dość wcześnie się zorientował, że większość ludzi nie jest ani stricte heteroseksualna, ani homoseksualna. On sam miał żonę, ale też wielu męskich kochanków, więc był wyjątkowo wyczulony na to, że pociąg seksualny nie musi być „albo, albo”. Większość z nas będzie w życiu miała kochanków bądź kochanki tylko jednej płci, ale to nie znaczy, że jesteśmy ‘w pełni heteroseksualne’ albo ‘wyłączanie homoseksualne’. Skala Kinsey’a daje miejsce na ocenienie naszej seksualności biorąc pod uwagę więcej czynników, aniżeli tylko same akty seksualne.

Oto ona:

0- Osoba zupełnie heteroseksualna, żadnych homoseksualnych tendencji.

1- W większości heteroseksualna, aspekt homoseksualny wyraża się w fantazjowaniu i nie jest fizycznie wyrażany

2-  Głównie heteroseksualna. Aspekt homoseksualny może być wyrażany sporadycznymi kontaktami seksualnymi z innymi kobietami.

3- W pełni biseksualna.

4- Głównie homoseksualna. Aspekt heteroseksualny może być wyrażany sporadycznymi kontaktami seksualnymi z mężczyznami.

5- W większości homoseksualna, aspekt heteroseksualny wyraża się w fantazjowaniu i nie jest fizycznie wyrażany

6- Wyłącznie homoseksualna.

Jak to więc jest z tymi księżmi gejami? Część to na pewno homoseksualiści, którzy w każdych warunkach byliby homoseksualistami, część to “biseksualiści”, którzy otoczeni przez mężczyzn obrali ich sobie jako płeć, z którą wolą przeżywać swoją seksualność. Tak naprawdę to nie nasza sprawa i nie ma co tego roztrząsać. Ważne jest to,że wszyscy oni są żyjącymi dowodami na to, że dla wielu ludzi żadna ilość potępienia przez przełożonych i straszenia ogniami piekielnymi nie jest wystarczająca, żeby stłumić naturalne popędy seksualne. Ci księża żyją pewnie z ogromnymi poczuciem winy (przynajmniej ci, którzy nie stali się po drodze kompletnymi cynikami). Część z nich pewnie powtarza z ambony wykładnię kościoła i wpędza kolejne pokolenia młodych nieheteroseksualnych ludzi w poczucie, że są gorsi, powinni się nienawidzić i nie zasługują na miłość. Kiedy do najwyższych władz kościelnych dotrze, że dość już celibatu – wprowadzonego właściwie wyłącznie ze względów finansowych, żeby dzieci księży nie mogły po nich dziedziczyć i trwonić kościelnego majątku?! Ilu jeszcze skandali, apeli i reportaży będzie trzeba, żeby Watykan pogodził się z tym, że człowieka “stworzono” z seksualnością i nie wystarczy udawać, że ona nie istnieje i dużo klęczeć albo leżeć krzyżem…

The following two tabs change content below.

Maria Pawłowska

Redaktorka naczelna
Wykładowczyni gender studies, kiedyś myślała, że chce być paleontolożką, ale okazało się, że feminizm i teoria seksualności są jednak bardziej porywające i dużo bardziej użyteczne (plus nie potrzeba już 24 sylab na wymówienie, czym się zajmuję).

Latest posts by Maria Pawłowska (see all)

Tagi: , , ,

2 Responses to “Z ostatniej chwili: Newsweek donosi – Wśród Polskich księży są geje!”

  1. Rafał says:

    Myślę, że cynizm albo poczucie winy to nie są jedyne możliwe reakcje. Myślę, że są także księża, którzy traktują kwestie seksualności racjonalnie. Chociaż pewnie nie przyznają się do tego przełożonym.

  2. Kamil says:

    Ciekawy komentarz. Mam tylko wrażenie, że punkty 4 i 5 skali Kinsey’a zostały zamieniona miejscami. Tak byłoby logicznie.

Zostaw odpowiedż