bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Pomrzecie? Nie, nie pomrzemy – pomożemy! Robimy spis dostępnych źródeł pieniędzy!

Po mieście przechadza się parafraza gierkowskiego: pomożecie? Skierowana dziś prześmiewczo do wykluczonych: wiekiem, statusem społecznym, zdrowotnym i majątkowym brzmi: pomrzecie?

Nie, nie pomrzemy. Pomożemy.

@ Ota PHOTO @ Flickr www.tradingacademy.com

@ Ota PHOTO @ Flickr www.tradingacademy.com

Zastanowiłam się i doszłam, do wniosku, że to nasza wspólna sprawa i nie należy jej zostawiać wyłącznie w rękach urzędników i polityków, którzy dzierżą i władzę i tytuły.

Posłuchałam wypowiedzi matki z Parlamentu. Solidaryzując się z jej determinacją, gniewem i rozczarowaniem jestem jednocześnie przeciwna wysyłaniu, co proponowała, naszych rządzących na Ukrainę.

I nie tylko dlatego, że Ukraina ma prawo wybrać sobie swoich własnych polityków/swoje własne polityczki  i że osoby te powinny być dobre, świetne, sprawne, wrażliwe na niesprawiedliwość i nie zesłane. Jestem przeciwna temu i dlatego, że sądzę, iż stać nas na to, by wskazać gdzie znajdują się pieniądze nie tylko na opłacenia matek, córek, ojców, mężów niesprawnych dzieci, rodziców i partnerów, ale i na inne zaniedbywane potrzeby.

Mam tylko jedną głowę, dlatego napisałam w liczbie mnogiej – nie pomrzemy, pomożemy.

Proponuję, abyśmy wspólnie zrobili spis dostępnych pieniędzy.

Ważne, by każdy wniosek uzasadnić i by nie kierować się niechęcią, uprzedzeniami lecz konkretną racją. Stąd prośba o powstrzymanie się od politycznej popeliny. To, w czym tkwimy, to efekt kolejnych rządów, a transfery polityków najlepiej dowodzą, że za stan w jakim jesteśmy, politycy odpowiedzialni są solidarnie, bez względu na barwy, pióra i flagi które noszą, zmieniają czy farbują.

Uważam, że to nasza wspólna sprawa, by wypełnić solidarnie zaciągnięte zobowiązania i niedotrzymane słowo wobec matek z Sejmu. Co więcej – damy radę, naprawdę możemy i jesteśmy w tym dobrzy!

Nie wszędzie musimy znać ile dokładnie jest na dany cel i jakie to pociąga koszty,. Tam gdzie nie wie jedna osoba, druga dopowie. Jeśli konkretne wyliczenie nie jest możliwe – spytamy i poprosimy o  precyzyjne cyfry i fakty – z góry dziękuję za pomoc, abyśmy mogli wspólnie wypracować spis, który przedstawimy tym politykom, co to twierdzą, że nie ma, nie można i się nie da.

Zaczynam od siebie. Dostrzegam następujące możliwości:

 1. Ustawa Gowina. Ustawa zezwalająca na bezterminowe, podstępne, sprzeczne z zasadami prawa bezterminowe pozbawienie wolności nie przez przypadek nazywana jest ustawą o ”bestiach”. Ma to na celu wzbudzić strach, odrazę i potępienie wśród ludzi i odwrócić uwagę. W pierwszym, a więc tym roku mieliśmy wydać od 5 do 7 mln. Już dziś mowa o 35 milionach i suma ta dochodzi do 300 milionów w skali kilku lat. Ma obsłużyć od 10 do 60 ludzi. Na łamanie podstawowych zasad prawa wobec grupki ludzi – chcemy wydać wiele milionów. Wiele milionów, by złamać prawo, praworządność i podstawy państwa prawa! (sic!). Nie stać nas na to, Ani na lekceważenie konstytucyjnych zasad wolności i bezpieczeństwa; ani na niszczenie życia ludziom ustawą objętym; nie stać nas na tak okrutne i bezmyślne wydawanie naszych pieniędzy.

 2. Płatne lekcje religii w szkole. Ile kosztują? Kiedy godziliśmy się na lekcje religii w szkole miały być na pierwszej lub ostatniej lekcji, miały być razem z etyką i miały być nieopłacane z budżetu. Tymczasem jest ich coraz więcej, a wszyscy katecheci pobierają pensje. Przy tym szkoła nie ma wpływu na to kto naucza religii. Oznacza to, że z budżetu przekazujemy ogromne sumy do kasy księży, którzy decydują o zatrudnieniu według własnej woli, interesów, układów. Tym samym rozporządzając bez kontroli środkami budżetowymi hierarchowie działają jak  wielka, dochodowa agencja pracy poza kontrolą państwa. Na dodatek osoby niesprawdzone, niekontrolowane, poza oddziaływaniem kuratorium mają nieskrępowany wpływ na wychowanie uczennic i uczniów!  Dzieje się to z pogwałceniem i pierwotnych ustaleń i dbałości o dobór kadry pedagogicznej, ale za pieniądze wszystkich podatniczek i podatników. Należy z tym skończyć.

 1. Miliony przeznaczane z budżetu na budowę kolejnego kościoła. To nieprzyzwoite. Istota Boska zaprawdę nie cierpi w Polsce i w Warszawie na brak mieszkań w domu swoim. Istota Boska jest w tej grupie wybranych, którym już od dawna nie grozi tu u nas bezdomność. I wprawdzie w Ewangelii powiedziano rozdaj wszystko i idź za mną, to w wydaniu krajowym rozumiane jest jako zabierz maluczkim wszystko nie oglądaj się na ich potrzeby. Tak się nie godzi. Jedno to remont sakralnych obiektów, które powinny być dobrem i własnością narodową, a drugie to budowanie kolejnych obiektów pomimo niewypełnienia zobowiązań zaciągniętych wobec żywych.
  Nie godzi się zaczynać i kończyć godności ludzkiej na zarodku. Zwyczajnie nie godzi się.

Myślę, że to, co wymieniłam da pewnie ok 1.5 mld zł  to już coś. Co proponujemy dalej? :

The following two tabs change content below.
Monika Płatek

Monika Płatek

Prawniczka i wykładowczyni akademicka, feministka. Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawo karne, prawa człowieka w tym prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, wiktymologia,penologia, psychologia społeczna, gender studies, mediacja, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa.

Tagi: , ,

12 Responses to “Pomrzecie? Nie, nie pomrzemy – pomożemy! Robimy spis dostępnych źródeł pieniędzy!”

 1. Legalizacja marihuany – kolejne 8 miliardów złotych co roku do budżetu zamiast w ręce mafii

 2. Anna says:

  Medycyna pracy! od lat zastanawiam się po co pracownicy biurowi mają obowiązek ganiać co 3-4 lata do lekarza, z czego zupełnie NIC nie wynika? taki lekarz ani nie wystawi skierowania do specjalisty (odeśle do POZ), niespecjalnie przeprowadzi badania, nie skieruje na badania profilaktyczne. jeśli wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość, to odeśle do lekarza POZ i tam cała zabawa zacznie się od początku. więc po co to komu??? nie wiem jakie kwoty idą na medycynę pracy i rozumiem sensowność tej instytucji w kopalniach czy innych fabrykach, ale dla pracowników biurowych czy obsługi klienta jest to jakiś kompletny idiotyzm, który jednak kosztuje.

 3. agata says:

  Zlikwidować KRUS!

 4. AnnOnim says:

  Z dofinansowania partii politycznych

 5. ewa says:

  Pieniądze przekazywane co roku na nagrody i tak zbyt dobrze opłacanych parlamentarzystów i świtę resortu publicznego. Jedli bieda w kraju i kryzys oraz braki w budżecie, jakim prawem są przyznawane nagrody? Szczególnych osiągnięć i poprawy w kraju brak wiec nagrody się nie należą

 6. Edyta says:

  Cofnąć dotację na Świątynię Opatrzności Bożej – chyba Pan Bóg się nie pogniewa, że tę kasę dostaną chore dzieci…

 7. marek says:

  Z funduszy kościelnych , utrzymanie ich w szkołach, szpitalach. Tam jest pole do popisu .

 8. Andrzej says:

  Oczywiście przywrócić trzeci próg podatku dochodowego dla najbogatszych, jak to ma miejsce w cywilizowanych krajach.

 9. Krjach says:

  Zlikwidować senat. Urząd prezydenta też nie jest niezbędny. Sejm zmniejszyć do max 300 posłów. likwidować darmowe loty dla posłów i premierów i ministrów (poza służbowymi). Skanadalem jest, że tako Borusewicz co weekend lata za free na trasie Wawa-Gdansk-Wawa.
  Zerwać wszelkie układy z kościołem. Zmniejszyć VAT – wzrośnie konsumpcja i realne wplywy do budzetu. Wysoki VAT bije w najuboższych. Zmienić rząd, nie może rządzić grupa o poglądach prawicowo-narodowych służalcza wobez kościoła i z zapędami homofobicznymi.

 10. Aaaa says:

  Politycy urzadzaja sobie kampanie wyborcze za nasze pieniadze. Niech zaczna placic z wlasnej kieszeni. Niech minster ds. Zagranicznych przestanie łożyć 2 miliony zl na tvp polonia bo jak narazie telewizja ta generuje tylko straty. Nie lepiej dac potrzebujacym. Nikt tej telewizji nie oglada bo leca powtorki powtorki i powtorki powtorek.

 11. liliana says:

  Niech ministrowie nie pobierają 13 i zapomóg bezzwrotnych idących w kilka tysiecy złotych,bo i tak b.dobrze ”zarabiają”.
  Zabrać limuzyny państwowe ,które są w każdym najmniejszym mieście.

 12. E-Day says:

  1. Partie polityczne nie powinny być finansowane z budżetu państwa
  2. Należy odstąpić od uzależniania wspierania osób opiekujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny od osiąganych dochodów, to powinno być zależne od stopnia niepełnosprawności podopiecznego. Praca dla takiego opiekuna, choćby w minimalnym zakresie, to nie tylko źródło pieniążków.
  3. Przydałoby się przeorganizować system podatkowy. Z normalnych ludzi państwo zdziera ponad 70% (wliczam podatki od dochodów, obowiązkowe składki oraz podatki pośrednie), osoby samozatrudnione często muszą oddawać nawet i większe kwoty, natomiast duże, silne podmioty nie mają problemu, aby uchylać się od płacenia podatków w Polsce.

Zostaw odpowiedż