bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Plotek i bodyshaming – przegląd cielesnych celebryckich wad

Plotek.pl – oddech celebryckiego powietrza dla tych, którzy dotrą na sam dół portalu gazeta. pl. Jak ma się już dość wiadomości o parabankach,

Screen shot (19/09/2012)

politykach i nepotyzmie, można się trochę wyluzować czytając o tym, co nowego u pięknych i sławnych. A przede wszystkim poczytać, co jest nie tak z ciałami pięknych i sławnych kobiet.

Przejrzyjmy wiadomości z kilku ostatnich dni. W skrócie – są kobiety które są za chude/ za grube i kilka źle ubranych/za bardzo rozebranych. Innych news’ów tyle, co na lekarstwo. Ale po kolei:

 • Najświeższa wiadomość, opatrzona wielkmi zdjęciami: CHUDA MODELKA BEZ MAKIJAŻU (oczywiście piersi są wypikselowane, co by nie gorszyć). Plotek nam tłumaczy, że to odważna sesja bo, proszę państwa, chude modelki to rzadki okaz, a do tego jeszcze bez makijażu?! Kto to widział. Modelka, która nie dość, że ma małe piersi, to jeszcze paraduje bez  mascary, przed obiektyw przecież się nie nadaje!
 • Potem: Janda martwi się o byłą żonę Zamachowskiego – strasznie schudła,  “znika” wręcz. Plotek też się pewnie martwi – rozwód to nieprzyjemna sprawa, ALE PRZECIEŻ NIE POWINNO TO WPŁYNĄĆ NA WYGLĄD. Kobiety mają być śliczne i reprezentacyjne, niezależnie od sytuacji życiowej. A jak nie są, to trzeba o tym pisać, bo wiadomo, że głównym atutem kobiety jest jej wygląd, a więc one i my wszyscy musimy tego pilnować!
 • Ale mamy też pozytywne newsy – ślub! Niejakiego Luberta z… No, nie bardzo wiadomo, z kim, bo imienia Plotek nie podaje ale, w sumie po co, jak są jej wymiary: “Piersi: 70 D, talia: 60 cm, biodra: 85 cm. Jest blondynką, lubi się rozbierać. To ją poślubił Lubert”  Człowiek zaczyna się zastanawiać, czy kobietom są potrzebne imiona, jak nawet w dniu ich ślubu ewidentie wystarczy imię męża i rozmiar biustu przyszłej Pani Nazwisko Męża. Nie dość, że to pozytywna wiadomość, to jeszcze z przesłaniem – dzięki temu, że kobieta jest śliczna, może coś osiągnąć, znajdując sławnego (?) męża. Wszystkie powinniśmy mieć z tego nauczkę – należy pasować do obowiązujących kanonów piękna  – być szczupłe (ale nie za chude!), wysokie (ale nie tak, żeby nie móc nosić wysokich obcasów bez zakompleksiania mężczyzn – patrz Nicole Kidman i Tom Cruise), najlepiej blond z niebieskim oczami o symetrycznych twarzach i świat (khem..no przynajmniej mężczyźni, którzy nam ten świat pokażą) należy do nas!
 • No, ale dość już tego milusińskiego pitu-pitu. Nie można tak tylko udawać, że życie celebrytów to nic tylko śluby i sesje fotograficzne w negliżu. Są też problemy. Najczęściej kobiet. Najczęściej z wagą. Na przykład Maryla Rodowicz. Dla naszej przyjemności Plotek nakręcił film: Przeplotki: One zrobią wszystko, żeby schudnąć! Jakie diety stosują nasze gwiazdy. Dla nieprzekonanych jest jeszcze taka krótka zachęta: “Do czego są w stanie posunąć się gwiazdy, aby utrzymać nienaganną sylwetkę? Kto i ile schudł? Zobacz nasz ranking.” Ranking ile schudły różne sławne kobiety i co zrobiły, żeby tyle schudnąć. Cudowne prawda? I trochę trudno trafić w złoty środek – “za dużo” ciała na kobiecie: źle – dieta jest musem, z kolei za mało – też źle, zaraz Plotek znowu obwieści całemu światu, że tym razem są za chude i “znikają”. Oczywiście dla aktorów, piosenkarzy i w ogóle każdej maści celebrytów którzy kobietami nie są, to już nie jest taki problem. Kogo obchodzi czy aktorzy są na diecie, albo czy piosenkarzy utyli – raczej nikogo (o ile nie jest to jakieś ekstremum).
 • Diety to nie koniec zmartwień, są jeszcze ciuchy. Wprawdzie czytając Plotka ciężko się domyśleć, że kobiety mają coś do zaoferowania poza swoimi ciałami, ale jak pokażą tego ciała “za dużo” to też mamy poważny problem. Alarm na pokładzie – wszyscy paparazzi i komentatorzy do objeżdżania dekoltów/długości spódniczek marsz! Komuś sukienka za bardzo podjechała? Wstyd, wstyd wstyd! Ale zbliżenie na pupę lepiej pokazać. No dobrze, ale to wypadek przy pracy. Każdemu się może zdarzyć. Gorzej jak którejś gwiazdce zachce się specjalnie pokazać więcej ciała naumyślnie. Wtedy należy wytoczyć cieżkie moralizatorskie działa. Może i seks dziś sprzedaje wszystko, ale tak “młodej dziewczynie seksualnością epatować nie przystoi”, i oczywiści nikt tu o burkach nie mówi, ale w bieliźnie to cię mogą z ukrycia fotografować paparazzi, a nie Ty samą siebie! Jeszcze sobie zaczną gwiazdki wyobrażać, że ich ciało to ich sprawa i gdzie się to może skończyć?!

Kobiece ciało jest traktowane jak własność publiczna, można na nie gwizdać na ulicy, komentować bez proszenia, klepać bądź obrażać. A jeśli to ciało należy do kogoś znanego, no to cóż, “same się prosiły”; jak są sławne to czeka je cotygodniowa sesja na plotkarskich portalach – ile teraz ważą i czemu to źle, czy mają już siwe włosy i zmarszczki albo czemu okropnie wyglądają po liftingu.

Reszcie nas pozostaje czucie się nieadekwatnymi – jak one, które  mają mnóstwo kasy, osobistych trenerów i dietetyczki nie mogą być dość szczupłe i śliczne, to jak nam się uda? No, ale możemy chociaż kupić trochę droższy krem i dietetyczny jogurt i trzymać kciuki, od czasu do czasu oglądając filmiki o dietetycznych porażkach innych żeby poczuć się lepiej. Równymi pensjami czy sprawiedliwymi urlopami rodzicielskimi poprzejmujemy się później, bo teraz mamy inne sprawy (kilogramy) na głowie i jeszcze przecież musi zostać czas na zrobienie makijażu przed wyjściem z domu…

The following two tabs change content below.

Maria Pawłowska

Redaktorka naczelna
Wykładowczyni gender studies, kiedyś myślała, że chce być paleontolożką, ale okazało się, że feminizm i teoria seksualności są jednak bardziej porywające i dużo bardziej użyteczne (plus nie potrzeba już 24 sylab na wymówienie, czym się zajmuję).

Latest posts by Maria Pawłowska (see all)

Tagi: , ,

3 Responses to “Plotek i bodyshaming – przegląd cielesnych celebryckich wad”

 1. Mimi says:

  Świetnie napisane, będę tu zaglądac częściej

 2. J. says:

  Kasa, kasa, kasa! Plotek, by istnieć, tak właśnie postępuje. Paskudny świat, pełen pędu za mamoną. I jak tu czciwie żyć?

 3. J. says:

  uczciwie, rzecz jasna!

Zostaw odpowiedż