bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziłaporównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne.

Szefowa Trójki, Magda Jethon nie odeszła, bo miała ochotę odchodzić; odeszła bo zapewne wolała to, niż być nieelegancko wyrzucona jak inni z pozostałych mediów, także z radia; w tym jak Ewa Wanat i fakt- wciąż jeszcze za PO w czasach, gdy bardzo chciało się obsadzonym na stołkach przypodobać nadchodzącym.

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons


Ewa Wanat dwa razy zrobiła świetne radio. Za drugim, w RDC wydobyła także z tych, którzy tam już byli potencjał, świetnie ilustrujący co może dobra szefowa. Magda Jethon zrobiła podobnie. „Trójka” miała różne okresy; pod jej kierownictwem znów błyszczała.

Zastanówmy się więc, dlaczego moja przyjaciółka przysyła mi oburzony na Ewę Wanat artykuł z nieco zjadliwym przekąsem: “Twój autorytet”, i dlaczego tak nerwowo reagujemy i na wpis Ewy Wanat i na jakiekolwiek przypomnienie choćby i w książce Magdaleny Grzebałkowskiej 1945 Wojna i Pokój o szabrowaniu, korzystaniu i wykorzystaniu tego, co inni, których wywalono na zbity pysk, wypracowali? …(i dlaczego użyłam anonimowego trybu pasywnego? By nie powiedzieć: my szabrowaliśmy, my wykorzystywaliśmy?


Snują się tu dwa wątki; jeden z przeszłości i stąd słowo Żyd to wciąż coś więcej i inaczej niż Polak, Francuz, czy Rosjanin; choć Żyd to Żyd właśnie, jak Polak to Polak. I tak, jest różnica między żółtą przepaską, a nazwaniem ludzi myślących inaczej – „ludźmi gorszego sortu”, „feministkami gorszymi od nazizmu i komunizmu”. Różnica w skali – tu grozi to “tylko” wywaleniem z pracy, odebraniem dotacji, wykluczeniem z awansu, wylewaniem pomyj, pozbawieniem szans na normalne życie, ale wciąż życie. Ale, czy rzeczywiście o takie różnice chodzi, gdy rzecz się dzieje w kraju wolnym od okupacji, i od wojny?


Jest i drugi wątek – lekceważenia ludzi kosztem politycznej hucpy. Wypracowane przez „Trójkę” powinno trwać pod kierownictwem Jethon bez względu na zmianę parlamentarnej władzy z szacunku dla słuchaczek i słuchaczy. A w państwie prawa nie powinno mieć miejsca wywalanie Ewy Wanat pod marnym pretekstem i z naruszeniem prawa, za to, że z radia skromnego stworzyła perełkę różnorodności i świetnej jakości konkurencję dla własnej wcześniejszej stacji: radia TokFM

I chcę mieć swoje prawo i do innych zadziwień. Jak to możliwe by dobry prawnik/prawniczka zgodził/a się startować na stanowiska dwóch ostatnich z pięciu miejsc w Trybunale Konstytucyjnym na podstawie ustawy wprowadzonej przez PO kiedy powinno było być dla nich jasne, że to narusza Konstytucję? I jak mogli się zgodzić kolejni, z tych pięciu z marnej nocnej sejmowej uchwały, skoro wiadomo, że to niezgodne z Konstytucją, że ją łamie i depcze? To są zadziwienia z tej samej półki.

Kiedy Ewa Wanat robiła porównanie – użyła dosadnej ilustracji, by przebić się z myślą, że są rzeczy niegodne, w których uczestnicząc plamimy sobie łapy nie inaczej niż ci, którzy je wprowadzają. Można więc robić kolejną rodzimą obławę i szczerząc kły stroić się w anielskie piórka. Można na Ewę Wanat naskakiwać, obszczekać i powarczeć. To jednak nie zmieni faktu, że są sklepy, których się nie zajmuje i stanowiska, których się nie przyjmuje. Bo są rzeczy niegodne, w których uczestnicząc plamimy sobie łapy nie inaczej niż ci, którzy je wprowadzają.

The following two tabs change content below.
Monika Płatek

Monika Płatek

Prawniczka i wykładowczyni akademicka, feministka. Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawo karne, prawa człowieka w tym prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, wiktymologia,penologia, psychologia społeczna, gender studies, mediacja, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa.

Zostaw odpowiedż