bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Najskuteczniejszy sposób na aborcję – Antykoncepcja!!

Kolejne badania naukowe potwierdziły, to co podejrzewano od dawna – najlepszym sposobem na zmniejszenie liczby aborcji jest udostępnienie kobietom bezpiecznej i skutecznej antykoncepcji!

Rzućmy okiem:

1. Opublikowane w zeszłym tygodniu badania Uniwersytetu w St. Louis (USA) przeprowadzone na statystycznej reprezentatywnej próbce 9,000 kobiet pokazały, że (werble, proszę państwa!) darmowa antykoncepcja zmniejsza zapotrzebowanie na aborcje! Wśród niezamożnych kobiet, którym rozdawano za darmo antykoncepcję, liczba aborcji spadła do 1/6 średniej krajowej!

Niesamowite, nieprawdaż? Kto by pomyślał? Kobiety, które mogę skutecznie się uchronić przed niechcianą ciążą nie będą potem musiały tej ciąży usuwać. To dopiero prawdziwe odkrycie Ameryki, Kolumb mógłby się schować…

2. Z kolei badania prestiżowego Amerykańskiego Guttmacher Institute dowodzą czegoś, co osoby zajmujące się tematyką antykoncepcji, jak i z niej korzystające, wiedzą od dawna. Zawsze jednak miło, jak tęgie głowy znajdują dowody na poparcie naszych przeczuć. Badania na ponad 2,000 kobietach pokazały, iż… używanie antykoncepcji sprawia, że życie kobiet jest lepsze! W związku z tym, że nie muszą się martwić o nieplanowane ciąże i mogą zaplanować kiedy chcą mieć dziecko, antykoncepcja umożliwia kobietom zdobycie wykształcenia, zawodu i pracy.

Może jestem jakoś ograniczona, ale przyznam, że dla mnie sprzeciw wobec antykoncepcji jest niepojęty. Nikt nikogo do niej nie zmusza, a tym z nas, którzy z niej korzystają, umożliwia założenie rodziny gdy jesteśmy na to gotowi i możemy stworzyć dzieciom najlepsze możliwe warunki (bo na przykład skończyliśmy już studia i mamy pracę, a nie wpadliśmy przed maturą). I co niemniej ważne – antykoncepcja, pozwala kobietom osiągnięcie ich cele życiowe.

Jeśli ktoś (dajmy na to, prawicowy polityk głosujący nad ustawą o świadomym macierzyństwie…) ma anty-aborcyjne poglądy, to naprawdę nie powinien już dalej szukać rozwiązania. Jeśli nie chcemy, żeby dochodziło do aborcji, pomóżmy kobietom nie zachodzić w ciąże, których nie chcą! Tak proste, a jednak tak kontrowersyjne. Pominąwszy absurdalne, i zupełnie nie znajdujące potwierdzenia w faktach poglądy o “aborcyjnym” działaniu pigułki antykoncepcyjnej i spirali domacicznej (powtórzmy raz jeszcze: fakty są bezdyskusyjne, uniemożliwienie implantacji i/lub owulacji NIE JEST ABORCJĄ), naprawdę nie ma powodu, dla którego środowiska anty-aborcyjne i pro-choice nie powinny znaleźć wspólnej płaszczyzny w walce o szerszy dostęp do antykoncepcji (w niektórych miejscach na świecie już się tak dzieje).

W Polsce średni wiek inicjacji seksualnej wynosi niewiele ponad 18 lat – jasne jest więc, że z seksem nie czekamy do ślubu. Gdybyśmy z antykoncepcji nie korzystali, mało która dziewczyna ukończyłaby studia i właściwie żadna kobieta nie miałaby szansy na karierę zawodową. Dodatkowo, w Polsce aborcja jest praktycznie nielegalna. Chęć ukończenia studiów bądź niemożność utrzymania kolejnego dziecka w świetle prawa nie są wystarczającymi powodami do aborcji. Niemniej dla co najmniej dziesiątek tysięcy kobiet rocznie, oczywiście nimi są.

Mój apel  do wszystkich, którzy wierzą w “życie od poczęcia” i “prawo każdego dziecka do narodzin” jest prosty – nikt nie chce żeby kobiety były zmuszane (też przez warunki życiowe) do aborcji. Zróbmy co w naszej mocy, żeby do nich nie dochodziło! Nauka i zdrowy rozsądek jasno nam pokazują którędy droga – przez dostęp do antykoncepcji! Każda i każdy z nas ma prawo cieszyć się ze swojej seksualności (darowanej nam w pakiecie przez Boga, jeśli się wierzy w to, że nas stworzył). Antykoncepcja daje nam możliwość odpowiedzialnego radowania się tym darem.

Ludzie nie przestaną uprawiać seksu i choć możemy liczyć na to, że modlitwa i szklanka wody “zamiast” zadziała, to w większości wypadków się przeliczymy. Chcemy czy nie, ludzie to też zwierzęta, w związku z czym mają też przeróżne biologiczne potrzeby – łącznie z popędem seksualnym. W Polsce (jak i w całej Europie), przez większość życia większości obywateli z seksu nic – jeśli chodzi o rozmnażanie się – nie wynika. Mamy ujemny przyrost naturalny, z czego można wnioskować, że większość z nas albo baaardzo rzadko uprawia seks, albo korzystamy ze skutecznej antykoncepcji… A mimo to, antykoncepcja – a szczególnie jej refundacja –  pozostaje niejako tematem tabu i ideologicznej walki wśród parlamentarzystów i dyrektorów religijnych programów radiowych. Naprawdę najwyższy czas to zmienić, przestać ideologizować i zacząc odpowiadać na realne potrzeby obywateli i obywatlek, wsparte przez najnowsze badania naukowe!

The following two tabs change content below.

Maria Pawłowska

Redaktorka naczelna
Wykładowczyni gender studies, kiedyś myślała, że chce być paleontolożką, ale okazało się, że feminizm i teoria seksualności są jednak bardziej porywające i dużo bardziej użyteczne (plus nie potrzeba już 24 sylab na wymówienie, czym się zajmuję).

Latest posts by Maria Pawłowska (see all)

Tagi: ,

3 Responses to “Najskuteczniejszy sposób na aborcję – Antykoncepcja!!”

 1. Maddy says:

  ” Badania na ponad 2,000 kobietach pokazały, iż… używanie antykoncepcji sprawia, że życie kobiet jest lepsze! W związku z tym, że nie muszą się martwić o nieplanowane ciąże i mogą zaplanować kiedy chcą mieć dziecko, antykoncepcja umożliwia kobietom zdobycie wykształcenia, zawodu i pracy.”

  I tu jest pies pogrzebany!
  Baby chcą się kształcić. A wiadomo, jak kobieta za dużo wie to zaczyna sobie różne rzeczy myśleć, kombinować – a to popracuje, a to może zagłosuje w wyborach albo i sama pokandyduje, a może i jakimś prezesem zostanie. Zarobi na siebie i przestanie się martwic, czy pan i władca zadowolony z zupki. O ile w ogóle ta zupkę poda!

  Boso i w ciąży – to ideał dobrej katoliczki wg. biskupów.
  Nie chodzi o żadne życia poczęte (jakby chodziło, to KK nie oponował by tak przeciw dopuszczeniu sterylizacji na życzenie), a o utratę władzy nad kobietą.
  Kobieta która sama może decydować o swoim życiu w każdym jego aspekcie to koszmarny sen biskupów.

 2. Jarosław says:

  Tytuł bardzo prowokacyjny, a to źle, ale zobaczymy co będzie dalej…

  1> Potwierdza przykry fakt, że często idziemy na skróty i bładzimy traktując seks jako rozrywkę, redukując wszystkie “zagrożenia” z niego płynące, czyniące go poważnym, bo tak łatwiej i przyjemniej, ale ze szkodą dla człowieczeństwa.

  A sam fakt wpływu na liczbę aborcji jest jak Pani piszę bardzo logiczny.

  2. “Badania na ponad 2,000 kobietach pokazały, iż… używanie antykoncepcji sprawia, że życie kobiet jest lepsze! W związku z tym, że nie muszą się martwić o nieplanowane ciąże i mogą zaplanować kiedy chcą mieć dziecko” To z kolei odsłania przykrą prawdę o kobietach? Bo uszczęśliwiwa je taki obrót spraw (dorosłe kobiety) gdzie nie ma odpowiedzialności za czyny, gdzie mogą lekceważyć poważne sprawy, bo nie potrafią popatrzeć mądrym okiem z dystanu na to co robią, ten łatwiejszy świat czyni je szczęśliwymi i jest pełnią tego co potrzebują? To może my, Panowie powinniśmy zapewniać kobietom ten prosty, dziecinny świat, tylko zaraz… chyba próbujecie udowadniać że tak
  nie jest i nie powinno…

  “antykoncepcja umożliwia kobietom zdobycie wykształcenia, zawodu i pracy” to chyba lekkie nadużycie, nie antykoncepcja, a jeżeli ma ona
  na to wpływ to jest jednym z bardzo wielu innych rzeczy które temu sprzyjają. Swoją drogą szkoda, że antykoncepcja nie umożliwia kobietom zdobycia szczęścia… a nie, przeceiż umożliwia.. ech…

  “umożliwia założenie rodziny gdy jesteśmy na to gotowi” możliwym jest tez zalozenie rodziny w odpowiednim momencie bez antykoncepcji, tylko że to wymaga przecież jakiegoś ograniczenia. Czy to powinien być problem dla człowieka ?

  “I co niemniej ważne – antykoncepcja, pozwala kobietom osiągnięcie ich cele życiowe.”Mam wrażenie że często w tej zamglonej przestrzeni feminizmu ukrywa sie egoizm, egocentryzm, może to błędne, ale jakbyście były jakoś niedowartościowane. Nie muszę tego chyba krytykować (to oczywiste).

  “to naprawdę nie powinien już dalej szukać rozwiązania” (polityk w kotekscie aborcji, bo jest antykoncepcja) nawiązując uszczypliwie do
  mojego akapitu 2. to może kobieta by tak zrobiła. Polityk widzi, że to wędrówka z deszczu pod rynne, bo wybiera jedno zło, żeby zmniejszyc drugie (zmniejszyć tylko dzieki “zwierzęcej” psychologii czlowieka, a nie… szerszej świadomości, że tak powiem). Trzeba ustanowić prawo takie aby było właściwe, nie sprzyjało złym czynom, a co ludzie z tym
  zrobią to ich sprawa (aborcja) …i konsekwencje.

  “Gdybyśmy z antykoncepcji nie korzystali, mało która dziewczyna ukończyłaby studia” …a nie, jednak nie bede szukal odpowedzialnosci u
  20-latki… rzeczywiscie za wczesnie. ale wlasnie taka niechciana ciąża nauczylaby ją tej odpowiedzialności. Ludzie młodzi są niedojrzali, wiec ze tak powiem mozna troche przymykac oko na ich wybryki w kontekscie antykoncepcji, pouczając ze to za wczesnie i ze seks to powazna sprawa …bo tak jest.

  “żadna kobieta nie miałaby szansy na karierę zawodową” Kto wie, czy to nie lepiej…

  “Chęć ukończenia studiów bądź niemożność utrzymania kolejnego dziecka w świetle prawa nie są wystarczającymi powodami do aborcji” a
  czemu miałyby być, jezeli jedno dziecko nie nauczylo odpowiedzialnosci to moze trzeba dolozyc drugie…

  “nikt nie chce żeby kobiety były zmuszane do aborcji” nie spotkałem sie z czym takim ze są siłą doprowadzane do odpowiedniego lekarza, to
  ich decyzje. usprawiedliwianie ich warunkami jest tylko usprawiedliwianiem.

  “seksualności (darowanej nam w pakiecie przez Boga… …antykoncepcja daje nam możliwość odpowiedzialnego radowania się tym darem.”
  ciekawe co by powiedzial na to ksiądz, bo prawda wg niego to chyba nie jest (dla mnie np. tez nie)

  “przestać ideologizować i zacząc odpowiadać na realne potrzeby obywateli i obywatlek, wsparte przez najnowsze badania naukowe!” Powodzenia ! Dajmy obywatelom seks, jedzenie i alkohol, niech będą szczęśliwi.

  Pzdr.

 3. Shigella says:

  Drogi Jaroslawie,
  wydaje mi sie, ze odpowiedzialnoscia jest przywolywanie na swiat tylu dzieci, ile jest sie w stanie wyzywic i wyksztalcic, a w niektorych sytuacjach kobieta nie ma zbyt wielkiego wplywu na to, czy odbedzie stosunek malazenski czy nie (por. gwalty malzenskie).
  Dziecko nie sluzy do uczenia nikogo odpowiedzialnosci – nie jest bacikiem, pomoca naukowa czy kara. Dziecko jest malym czlowiekiem i nalezy mu sie po narodzeniu szansa na dobre zycie.

  Jesli kobieta zamiast zasuwac w szwalni za 1300 zlotych (albo dolara dziennie) zostanie nauczycielka, inzyniera, wykwalifikowana robotnica, to wyjdzie na zdrowie zarowno jej jak i potomstwu.
  Co do przyjemnosci czerpanej z zycia – widze ze bardzo dbasz o to, zeby dowalic bliznim. Otoz zdradze Ci wielka tajemnice – nie wszyscy maja ochote siedziec w mierzwie po szyje tylko po to, zeby Twoj swiatopoglad realizowac w praktyce.
  Chcesz – sam sobie siedz, a innym pozwol ulozyc sobie zycie wedlug ich potrzeb, nawet jesli Ty w swym katonskim zapale uwazasz, ze masz prawo decydowac za innych.

Zostaw odpowiedż