bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

My, modelki i manipulacje.

Na początku miesiąca w świecie mody szerokim echem odbiła się deklaracja Vogue’a o nieumieszczaniu zdjęć modelek młodszych niż 16 lat i takich, które mają „wyraźne oznaki zaburzeń w odżywianiu”. Sama deklaracja jest przełomowa i na pewno stanowi duży krok naprzód. Oto jeden z najbardziej wpływowych żurnali modowych stwierdził, że dość skrajnie wychudzonych, młodocianych modelek. Można by pomyśleć, że nastaje czas na kobiety, które wreszcie będą bardziej przypominać te, które potem chodzą w reklamowanych przez nie ubraniach – czyli kobiety z krągłościami, bez wystających zewsząd kości i zapadniętych oczu. Może wreszcie będzie można przejrzeć ‘magazyn dla kobiet’ i nie czuć się potem okropnie ze swoim ciałem? Ale czy aby na pewno?

Młody powiew zmiany

Deklaracja Vogue’a jest odpowiedzią na petycję 14-letniej Amerykanki Julii Bluhm do… innego czasopisma. Julia napisała do swojego ulubionego miesięcznika dla nastolatek Seventeen (Siedemnastka), prosząc żeby choć jedno zdjęcie w numerze było nie wyphotoshopowane. W swojej petycji  – która do dziś zebrała ponad 71 tysięcy podpisów – nastolatka tłumaczy, że poprawiane cyfrowo zdjęcia wpędzają młode dziewczyny w kompleksy i mogą skutkować chorobami psychicznymi. Julia poprosiła redakcję Seventeen, żeby ta celebrowała prawdziwe dziewczyny a nie tylko ich wyretuszowane postacie. Choć poprosiła tylko o jedno zdjęcie w miesiącu, Seventeen jej odmówiło. Ewidentnie, wedle redakcji żadna modelka nie nadaje się pokazania bez retuszu.

Julia Bluhm i jej poplecznice (źródło: Jezebel)

Mniej równa się ładniej?

Ale czy to z kobiecymi ciałami jest coś nie tak, czy może jednak ze standardami czasopism? Większość z nas uważa, że gdzieś ma czegoś za dużo, a gdzie indziej za mało i próbuje coraz to nowe diety żeby wyglądać lepiej – czyli ‘chudziej’. Komentarze typu – „jak ładnie wyglądasz, schudłaś?”, wpędzają nas w poczucie, że im nas mniej, tym jesteśmy atrakcyjniejsze. A przecież nasze ciała to cudowna sprawa i czemu musimy się ich tak obsesyjnie pozbywać? Kobiece krągłości – pupa, biodra, piersi, uda, to są dary doboru seksualnego, które zwiększały nasz powab seksualny. Pomyśl, ile Twoje ciało osiągnęło i ile dla Ciebie robi – może biegasz, może urodziłaś dziecko, może po prostu jest to ciało w którym osiągnęłaś swoje rożne cele życiowe i świętowałaś sukcesy. Nie warto ciągle z nim walczyć. A może lubisz swoje ciało i masz ulubioną bluzkę która podkreśla Twój biust, albo spódnicę w której szczególnie ponętnie wyglądają Twoje biodra. Nawet wtedy niestety ciężko czuć się dobrze ze swoim ciałem, jak z każdego billboardu i każdej fotografii patrzą na nas same chude modelki. Czy to się wreszcie zmieni?

Deklaracja Vogue’a i co dalej?

Pytanie czy deklaracja Vogue’a cokolwiek załatwia, czy to nie tu jest pies pogrzebany. Zamiast sprawdzać, czy modelki się nie głodzą tylko są naturalnie chude, to czas na modelki, których wygląda nie pozostawia wątpliwości? Albo przynajmniej niech redakcje, przestaną photoshopować każde zdjęcie bądź ostrzegać kiedy zdjęcia są obrobione cyfrowo. Wydaje się to niemożliwe?  Izraelski parlament właśnie pokazał, że niekoniecznie. Na początku maja Kneset przyjął ustawę, która zabrania reklam i pokazów mody z modelami z niedowagą, a wszystkie wyphotoshopowane zdjęcia muszą być podpisane jako obrobione.

A co Wy myślicie na ten temat?

The following two tabs change content below.

Maria Pawłowska

Redaktorka naczelna
Wykładowczyni gender studies, kiedyś myślała, że chce być paleontolożką, ale okazało się, że feminizm i teoria seksualności są jednak bardziej porywające i dużo bardziej użyteczne (plus nie potrzeba już 24 sylab na wymówienie, czym się zajmuję).

Latest posts by Maria Pawłowska (see all)

Tagi: , , ,

Zostaw odpowiedż