bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Jak z Płatka: Wydawałoby się bez związku, a jednak. 

Wydawałoby się bez związku, a jednak… Dziewczyna w zapadłej wiosce w Indiach zostaje zgwałcona na rozkaz lokalnych autorytetów; „za karę” za nieprzyzwoite zachowanie swojego brata wobec innej kobiety. Miejscowi moraliści ciągną ją do lasu i gwałcą. W poczuciu wyższej moralności zdzierają z niej ubranie, siłą rozwierają jej uda, ściągają spodnie i jeden po drugim, podnieceni moralną wyższością i przyzwoleniem lokalnej władzy gwałcą w kraju, w którym prawo na gwałt nie pozwala. Ale oni mają swoje poczucie moralności, swoje prawa, swojego boga i swoje sumienie. To, czego chce ta dziewczyna nie ma znaczenia, kto by się z nią liczył. Jest tylko środkiem do demonstracji ich siły, poczucia wyższości i szacunku dla porządku, który nakazuje wypleniać zło. To, że chcą  władzy, że chcą seksu, całkiem bezkarnego, pomimo obowiązującego prawa, który gwałtu zakazuje…ale przecież to tylko kobieta, kto by się nią przejmował, gdy dzięki temu można wzmocnić poczucie morale i boskiego porządku…a poza tym, czyż nie jest winna, czyż nie powinna była uprzedzić, wpłynąć na brata, sprawić, by się tak nie zachowywał? No proszę, przecież widać, że ona jest winna, a oni czynili tylko swoja powinność zgodnie ze swoim sumieniem.

784px-Female_symbols.svg

 Mają władzę i autorytet z władzy płynącej. To oni dyktują ludziom jak mają żyć, co robić i jak robić bez względu na obowiązujące prawo niezależnie od miejsca na mapie. 

Pod pretekstem wyższych racji i moralności dostają w zamian to, na czym im zależy: jeszcze więcej władzy, wpływów, poczucia wyższości moralnej, boskiej wiedzy i namaszczenia oraz przyjemności, tych całkiem ludzkich, przyziemnych na jakich im w danych warunkach zależy. 

Czasami jest to nos zadarty w górę i jeszcze więcej kasy, czasami to seks bez zobowiązań  i konsekwencji także wtedy gdy jest gwałtem, czasami to awans w hierarchii, ciepła posada i pewność, że bez względu na umiejętności (a zwłaszcza ich brak) potężny sponsor zapewni nietykalność. 

I to wszystko z totalnym lekceważeniem dla obowiązującego w kraju prawa (którego zresztą często nie znają, bo po co, skoro to oni ustanawiają jak ma być udając, że są zaledwie wykonawcami woli boga). 

Imię boga zmienia się w zależności od warunków i kierunków geograficznych. Ale zawsze i wszędzie tak dziwnie się składa, że ten bóg służy za pretekst do zagrabiania władzy i zniewalania kobiet – dosłownie i w przenośni; do gwałtu na ich ciele , mocy i duszy.  Do ich urzeczowienia, podporządkowania i jeszcze wmówienia, że to dla ich dobra lub, że same się prosiły.

Tylko pozornie więc to, co dzieje się gdzieś na zapadłej wsi w Indiach i w kraju nad Wisłą różni się; schemat jest bowiem ten sam.

The following two tabs change content below.
Monika Płatek

Monika Płatek

Prawniczka i wykładowczyni akademicka, feministka. Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawo karne, prawa człowieka w tym prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, wiktymologia,penologia, psychologia społeczna, gender studies, mediacja, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa.

Tagi: ,

One Response to “Jak z Płatka: Wydawałoby się bez związku, a jednak. ”

  1. Mam wrażenie, że dla osób domagających się prymatu własnego sumienia nad prawem religia jest tylko otoczką, która maskuje przemocowy światopogląd, polegający na chęci dominacji nad innymi, dla samego poczucia władzy.

    Moim zdaniem np. in vitro ma tak dużą rzeszę przeciwników nie z powodu żarliwego przekonania o prawdach wiary katolickiej, tylko dlatego, że ten problem nie dotyczy osobiście ogromnej większości protestujących. Mogą więc bezpiecznie wyrażać święte oburzenie i próbować narzucić swoją wolę mniejszości.

    Jestem jednak gotów się założyć, że gdyby pojawiła się propozycja włączenia do prawa państwowego norm religijnych dotykających bezpośrednio większości osób, jak np. nakaz chodzenia do kościoła, nakaz przestrzegania postów czy zakaz mieszkania ze sobą bez ślubu, to żarliwi wyznawcy, którzy chcą zakazać in vitro, nie tylko nie poparliby takich propozycji, lecz protestowaliby przeciwko ich wprowadzeniu. Koszula bliższa ciału. Z tych samych względów głównymi medialnymi bojownikami o zakaz aborcji są mężczyźni – mogą się bezpiecznie wykazać niewzruszoną moralnością, bo problem osobiście nigdy ich nie dotknie.

    W demokratycznym państwie prawa nie może być miejsca na przemoc światopoglądową.

Zostaw odpowiedż