bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Jak z Płatka: Stary senator i gwałt. Oblicza seksizmu. Część 2.

Todd Akin republikański senator z  Missouri w USA stwierdził,  że „prawdziwy” gwałt nie powoduje ciąży. Czyli –  ciąża zgwałconej to dowód na niebyt „prawdziwego” gwałtu! A jeśli gwałt  nie jest prawdziwy to gwałtu nie było.

Todd Akin, nie może się wykręcać, że wyrwało mu się to niechcący. Że sprawy nie ma, bo gdy wybuchła oburzona wrzawa – przeprosił, i w końcu, ile o tym można skoro upłynęło już kilka dni, co w świecie mediów równa się dekadzie… Nie przejdzie unik, że, bezmyślnie palnął głupstwo. Todd Akin wie po co to mówi, i co powtarzają inni przed nim i po nim. Nie brak ich i w Polsce, gdzie poglądy księdza Piotra Kieniewicza, bliźniaczo zgodne z głoszonymi przez senatora przytacza Katarzyna Wiśniewska w GW.

Todd Akin, a za nim ksiądz profesor, teolog, moralista Kieniewicz dobrze wiedzą, co robią.

Obłudnie wycierając sobie gębę świętością życia stwarzając wrażenie, iż normą i rzeczą normalną jest nieliczenie się z wolą kobiet, ich kontrolowanie i sprowadzanie do funkcji rozpłodowej. Gwałt władczo podporządkowuje, zniewala i uprzedmiatawia ofiarę. Debatowanie o świętości życia powstałego z gwałtu narzuca pogląd, że życie samej zgwałconej święte nie jest.

Nie kupuję tego, że Akin i jego admiratorzy na serio sądzą, iż stosunek seksualny wymuszony przemocą fizyczną, przymusem psychicznym lub podstępem [a tym jest zgwałcenie] uniemożliwia zapłodnienie. Nie można na serio dorosłych, wykształconych mężczyzn podejrzewać o tak kosmiczną ignorancję w kwestii biologii zapłodnienia. Byłoby arogancją, na którą mnie nie stać, sądzić, iż są tak prymitywnie niedouczeni, że nie znają dziesiątków naukowych badań i życiowych dowodów na ciąże do których dochodzi w wyniku wymuszonego seksu na dziewczynce/młodej lub dojrzałej kobiecie. Wiedzą. Dziś nie ma już wątpliwości, że wiedzą. Zgwałcona może zajść w ciążę; co więcej również często po to się ją gwałci, by w ciążę zaszła. Historia tłoczna jest od przykładów. W warunkach, gdy mierzymy się współcześnie z wreszcie jawnym problemem dzieci zrodzonych z  masowych gwałtów, nie tylko w byłej Jugosławii i Rwandzie, twierdzenie, że „prawdziwy” gwałt do ciąży nie prowadzi jest groźnym w skutkach grubiaństwem promującym ciąg dalszy przemocy, gwałtów i wojny.

Musiało upłynąć sporo czasu, by przyznać, że gwałty dokonywane równo przez zwyciężone i zwycięskie armie na kobietach są od zawsze trwałym elementem prowadzonych wojen. To, co było faktem od zawsze – systematyczne wykorzystywanie gwałtu jako celu i jako broni prowadzonych wojen, czystek etnicznych i zmuszania kobiet do rodzenia dzieci pochodzących z gwałtów zostało uznane za przestępstwo, za zbrodnię przeciwko ludzkości i torturę późno – dopiero pod koniec XX wieku przy okazji konfliktów zbrojnych w byłej Jugosławii i Rwandzie.

Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Zbrodni w b. Jugosławii (MTKJ) stworzony  przez ONZ w 1993 i Międzynarodowy Trybunał Karny ds. Zbrodni w Rwandzie (MTKR), który powstał w 1994 w art. 4 Statutu MTKJ i art. 4 Statutu MTKR uznają zgwałcenie za zbrodnię przeciwko ludzkości. W 1998 roku w sprawie Prokuratorzy przeciwko Akayesu MTKR sprecyzował, że gwałt to wymuszona groźbą lub siłą fizyczna napaść natury seksualnej.  Z kolei w 2004 roku  w sprawie M.C. przeciwko Bułgarii Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że z gwałtem mamy do czynienia zawsze wtedy gdy stosunek jest wynikiem naruszenia autonomii seksualnej ofiary. Autonomia seksualna oznacza prawo dojrzałego wyboru bez zewnętrznych nacisków i ograniczeń przy respektowaniu fizycznej nietykalności osoby. Zwolennicy seksistowskich poglądów Akina odmawiają kobiecie tego prawa. Ujęcie zgwałcenia w kategorii autonomii seksualnej pozwala dostrzec, iż jest to przestępstwo, w którym zachowanie seksualne wykorzystywane jest w celu narzucenia drugiej osobie swej władzy, ale nadal pozostaje aktem seksualnym. Rzecz nie dotyczy ulegania biologicznemu instynktowi, lecz świadomego lekceważenia ofiary, którą sprawca podporządkowuje swoim celom, wykorzystując do tego zachowania seksualne. Zgwałcenie więc nie zaczyna się tam, gdzie lekceważy się „nie”, lecz tam, gdzie do stosunku dochodzi wbrew autonomicznej woli jednostki, tam, gdzie brak jest autonomicznego „tak”. Podobną definicję zgwałcenia przyjmuje Konwencja Rady Europy o Zapobieganiu i zwalczaniu  przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. To jeden z powodów dla których polski Minister Sprawiedliwości, sprzeciwia się jej  podpisaniu, jako sprzecznej z polską tradycją.

Todd Akin, ksiądz Kieniewicz, Minister Gowin swoje poglądy uzasadniają szacunkiem do życia i jest w tym seksizm i towarzysząca mu hipokryzja. Panowie nie kryją się z demonstracyjnym lekceważeniem kobiety. Gwałciciel, który zapłodnił automatycznie przestaje być gwałcicielem. Szacunek do życia i integralność osoby zgwałconej nie dotyczy. Todd Akin i jemu podobni nie zajmują się tym, by w ramach świętości życia przede wszystkim nie dopuścić do sytuacji, w której do zgwałcenia dochodzi. Dlaczego? Bo skoro doszło do ciąży, to mogą przyjąć, że zgwałcona choć sama myślała, że jest inaczej, to tak naprawdę wcale zgwałcona nie była, skoro zaszła w ciąże. Mogą i tym razem zgwałconą ignorować i sami wiedzieć lepiej. Cynicznie i obłudnie żaden z nich nawet się nie zająknie, iż tej ochronie życia nieźle by zrobiło, jakby skończyć przede wszystkim z wojną, ze zbrojeniami i dorabianiem się na militarnym biznesie, który służy zabijaniu i aż za często prowadzi do masowych zgwałceń.

Nie słychać tez z ich strony przesłania do mężczyzn, żeby byli odpowiedzialni za swoje zachowania seksualne i powstrzymali się od gwałtów. Nic tak skutecznie bowiem nie zapobiega ciążom powstającym w wyniku zgwałcenia jak brak zgwałcenia.

The following two tabs change content below.
Monika Płatek

Monika Płatek

Prawniczka i wykładowczyni akademicka, feministka. Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawo karne, prawa człowieka w tym prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, wiktymologia,penologia, psychologia społeczna, gender studies, mediacja, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa.

Tagi: , , , ,

One Response to “Jak z Płatka: Stary senator i gwałt. Oblicza seksizmu. Część 2.”

  1. E-Day says:

    Istnieli i nadal istnieją panowie, którzy nie kryją się z demonstracyjnym lekceważeniem kobiety i równocześnie nakazują innym panom “Nie gwałć”. Tyle tylko, że w tym znaczeniu gwałt jest przestępstwem przeciw mieniu. Zgwałcona żona czy córka jest już towarem niepełnowartościowym.

Zostaw odpowiedż