bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Jak z Płatka: Macki Władzy

Dobro dziecka? Odmieniane przez wszystkie przypadki, a przecież mówimy o dzieciach, które „zgodnie z procedurami” miały cierpieć lub nie żyć, bo nic innego się nie da!

Doktor Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka, który podjął się, jak się okazało, z sukcesem eksperymentalnego stosowania w przypadkach trudnych i beznadziejnych leczenia medyczną marihuaną zamiast dyplomu, fanfar, prezydenckiego odznaczenia i podziękowań ma przed sobą prokuratora, sąd i etykietę przestępcy.

By Dohduhdah (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

By Dohduhdah (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Na czym polega jego wina? Nie zgodził się ze sprawdzonymi procedurami, zgodnie z którymi, te dzieci, które uratował, były w świetle obecnej wiedzy i procedur skazane na śmierć. Podjął się leczenia metodami sprawdzonymi gdzie indziej. Ośmielił się zadrzeć z autorytetami, które przecież powiedziały „proszę się z dzieckiem pożegnać, nic więcej  nie da się zrobić”; tymczasem skazane na bycie trupem dzieci żyją i mają się dobrze; i za to dr Bachański płaci .

Dr. Marek Bachański płaci i za to, że użył stosunkowo taniej marihuany medycznej, a nie absurdalnie drogiego syntetycznego środka na bazie marihuany, który dopuszczony został na polski rynek medyczny.

Nie narażał dzieci, naraził siebie.

Zadarł z mocarzami; z władzą, z kolegami, i z przemysłem, który sprzedaje leki, by zarobić… może się mylę, może jestem w błędzie – to proszę mnie z błędu wyprowadzić. 

Wice –Minister Zdrowia, na konferencji zorganizowanej 23 czerwca 2015, przez red. Piotra Pacewicza, Dorotę Gudaniec, Polską Sieć Polityki Narkotykowej  i Fundację „krok po kroku”, dał w długą nie potrafiąc spojrzeć w twarz pacjentów i rodziców  pozbawionych medycznej marihuany i przez to cierpiących. Teraz, odgrywa się i święci swój tryumf. Władza ma władzę i ma macki. Upokorzony na konferencji na której nie umiał rozsądnie odpowiedzieć na zadawane pytania, w świetle kamer może doktora Bachańskiego bezkarnie nazywać szarlatanem. I pokazać gdzie raki zimują ustawie proponującej dopuszczenie do leczenia medyczną marihuaną, wniesionej przez Wicemarszałkinię Wandę Nowicką  i posła Patryka Jaki.

Tyle, że… to się kupy nie trzyma i śmierdzi jak kupa. Jeśli doktor Marek Bachański  dostawał kolejne zgody na prowadzenie eksperymentalnego leczenia od zespołu Centrum Zdrowia Dziecka, to nie mógł tego otrzymywać w ciemno. A jeśli otrzymywał w ciemno to zespół lekarzy, co teraz tak gardłuje, nie doktora Bachańskiego, ale siebie powinien podać do Prokuratury. Jeśli nie wiedzieli, co robią, to narażali dobro pacjentów na których podobno im tak zależy, zwłaszcza, że jak podkreślają chodzi o dzieci!

To się kupy nie trzyma i śmierdzi i dlatego, że co innego mówi drugi wice-minister, co innego były minister i obecny minister, a syntetyczny środek na bazie marihuany, który kosztuje tysiące już krąży po Centrum Zdrowia Dziecka.

Czy ja sugeruję interesy i kasę? Tak, to właśnie przychodzi mi na myśl. Jeśli się mylę – to proszę mnie wyprowadzić z błędu. Tylko z góry dziękuję za mdłe ogólniki. Proszę o fakty.

Czy sugeruję także chore ego, ambicję i próbę przejęcia sukcesu dr Marka Bachańskiego ? Tak, i to również chodzi mi po głowie. I jeśli się mylę – proszę mi to udowodnić. I znów, rzygać mi się chce od okrągłych tekstów, że najważniejsze jest dobro dzieci. Przecież część z nich w świetle obecnej wiedzy miało zgodnie z procedurami  i informacjami przekazanymi rodzicom, zachować się i umrzeć. Więc o fakty proszę.

Doktor Bachański rozważa emigrację. Ja mu się nie dziwię, ale jednak chciałabym, żeby Jego mali pacjenci nie byli pozbawieni Jego wiedzy, doświadczenia, odwagi i serca. Chciałabym dobrze i dla polskich dzieci. Są w rękach nie tylko lekarzy, ale i w mackach władzy. Medyczna marihuana jest medycznym środkiem leczniczym. I być może potrzeba odwagi, by przebić się przez stereotyp, odium i niechęć;  władza nadaje ton. Może podkulić ogon i walić w lekarza, który odważył się zawalczyć o życie i zdrowie dzieci; i może to docenić i narzucić ton; dobro dzieci wymaga, by nie bać się medycznej marihuany i nie bać się, że to zaszkodzi władzy.

Mam sentyment do Centrum Zdrowia Dziecka. Zakładałam tam na prośbę dr Tomasza Dangla wspólnie z nim i paroma innymi lekarzami “Solidarność” w 1980.  W Centrum Zdrowia Dziecka, kilka lat później, dr Paweł Nachulewicz skutecznie i z ogromną wrażliwością dla pacjentki leczył moje dziecko – do dziś jest, także dzięki Niemu, zdrowa jak przysłowiowa ryba.

Tym bardziej nie rozumiem jak można zamiast podesłać doktorowi wsparcie  i zespół – nasyłać na Niego prokuratora.

The following two tabs change content below.
Monika Płatek

Monika Płatek

Prawniczka i wykładowczyni akademicka, feministka. Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawo karne, prawa człowieka w tym prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, wiktymologia,penologia, psychologia społeczna, gender studies, mediacja, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa.

Tagi: ,

Zostaw odpowiedż