bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Halloween, kostiumy i seksowny skunks

W zeszłym tygodniu było Halloween. W Polsce dyskurs wokół niego jest dość podzielony – z jednej strony kościół katolicki, u którego to święto wywołuje paniczne lęki przed szatanem wcielonym i zgodne opinie, że to okropieństwo gorsze nawet od Harry Pottera,  a z drugiej strony są ludzie, którzy chcą się zabawić bądź interpretują to jako XXI wieczne memento mori.

Osobiście mam jak najlepsze wspomnienia związane z tym świętem. Jako mała dziewczynka mieszkałam na wschodnim wybrzeżu USA i ten jesienny okres zawsze mi się kojarzył z niesamowitymi kolorami drzew, dyniami (Jack-O-Lanterns) i pukaniem po sąsiadach, żeby dostać słodycze. Co roku szłam jako czarownica albo duch – łatwe, proste i tanie. Teraz jak już jestem trochę (khem…plus minus dwie dekady…) starsza, sprawa kostiumu byłaby bardziej skomplikowana.

Kobietom w Ameryce ciężko po prostu się za coś przebrać. Mężczyźni mają gigantyczny wybór kostiumów – mogą być wszystkim od strażaka po rycerza Jedi i tygrysa. Dla kobiet asortyment przebrań jest często ograniczony jednym słowem – seksowna. Ciężko jest po prostu kupić fajny strój – nie można być zwyczajnym skunksem, papugą albo postacią z kreskówki. Albo zrobimy kostium same, albo będziemy seksownymi papugami i hamburgerami.

Seksowny Ernie z Ulicy Sezamkowej

Seksowna papuga

Seksowna Sowa Śnieżna

Seksowny skunks

I prawdziwe cudo… seksowny hamburger

(fot. za Yandy.com)

Te stroje są jaskrawym przykładem seksualizowania kobiecego ciała – kobiety zachęcane są do ciągłego dążenia do wyzywającego ideału, który, uosobiony przez wyphotoshopowane modelki, służy potem celom marketingowym we wszelkich branżach, od masarstwa po nawozy (patrz – strona szczuciem cycem). Kobiece ciało ma być seksowne i uprzedmiotowione, a kobiety mają się przede wszystkim podobać mężczyznom. Nawet w Halloween i nawet przebrane za hamburger.

The following two tabs change content below.

Maria Pawłowska

Redaktorka naczelna
Wykładowczyni gender studies, kiedyś myślała, że chce być paleontolożką, ale okazało się, że feminizm i teoria seksualności są jednak bardziej porywające i dużo bardziej użyteczne (plus nie potrzeba już 24 sylab na wymówienie, czym się zajmuję).

Latest posts by Maria Pawłowska (see all)

Tagi: ,

4 Responses to “Halloween, kostiumy i seksowny skunks”

 1. Jarosław says:

  pomijając słuszność “świętowania” Halloween to czemu dziewczyny/kobiety nadal nie mogą być “zwykłą” czarownicą czy duchem… ? Wg mnie mogą, tylko same wolą być seksowne. Pisze Pani że są zachęcane, moze i tak, ale czemu nie wymagamy od kobiet samodzielnego myślenia ? czemu znowu szukamy złego w facecie, który niby jest w centrum i przyczyną tego działania kobiet i trendu seksualizowania kobiet ? znowu mamy winić mężczyzn za decyzje kobiet ? Abstrahując od przyczyny, że ubierają sie seksownie bo wszyscy faceci tego chcą, zauważmy że często kobiece postacie w horrorach, te ofiary, to “seksowne, głupiutkie blondynki”… a nawet gdy tą złą postacią jest kobieta to tez najczęsciej jest seksowna (może dlatego, że diabeł… “kusi”) W Haloween po prostu często inspirujemy się horrorami. Jest tez inna hipoteza. Przez to, że Haloween i horror się mieszają kobiety może chcą być “niegrzeczne” jako że w horrorach istotny jest element zła. ogólnie nie będę tego wszystkiego oceniał… dodam jeszcze że na porządku dziennym jest promowana nagości i inne nieciekawe rzeczy i nie tyczy sie to tylko nagości kobiet (wystarczy włączyć telewizor i pooglądać reklamy)… bardzo niepokojące

 2. Amon says:

  nie wiem jak Pani ale moje koleżanki lubią seksownie wyglądać i lubią gdy oglądają się za nimi na ulicy faceci. Co jest złego w byciu seksownym? Pytam szczerze bo dla mnie to logiczne. Uprzedmiotawianie widzą w tym chyba tylko feministki … Kobiety zwykły podkreślać swoją urodę i atrakcyjność. Czy jest coś w tym złego? Faceci to wzrokowcy i tyle. Ale to nie nasza wina, jak i same kobiety jak napoisałem lubią podkreslać swoje atuty. Popatrz na kobietę prezentującą strony – czy ona nie uprzedmiotawia się sama zgodnie z Twoją logiką? Jak dla mnie uprzedmiatawianie to bardziej kobiety z FEMEN praktykują błyszcząc piersiami gdzie tylko można.

 3. Jarosław says:

  odkrywanie ciała moze sprzyjac mysleniu o seksie, jezeli kobiety chcą w ten sposób zwracać uwagę mężczyzn (a nie innymi cechami), to niejako stawiają ogólnie kobiety w roli przede wszystkim obietku seksualnego zeby nie powiedziec przedmiotu (w mechanizmie oczywiscie bardziej podświadomym). Przedstawienie w ten sposób sytuacji to pewnie wyolbrzymienie problemu, ale chyba nie mozna wykluczyc ze takie rzeczy w jakimś stopniu się dzieją. Oczywiście to kobiety decydują czym chcą zwracac uwagę, a że wybierają moze głupio… . Pewnie powidziałyby: Ale skutecznie ! to brawo, naprawde, jest się czym chwalić… bo facet jest wzrokowcem…Facet jest wzrokowcem ale chyba wazniejszą determinantą urody jako takiej nade wszystko jest twarz. Zgodzę się że osobniczki z FEMEN rzeczywiście uprzedmiatawiają się maksymalnie – ja bym je porównał do krzyczących pudełek, a że krzyk=treść jest pewnie mało interesująca i mądra to muszą zrobic coś głupiego, padło na jedną z gorszych rzeczy jaką mozna zrobic – rozebrac sie, a wszystko, zeby produkt “lepiej sie sprzedawał.” cóz…

 4. KK says:

  Witam,
  zgadzam się z Panią w 100%. A odnosząc się do komentarzy: trochę panowie mają rację, ale też nie do końca.

  Kobiety ” same wolą być seksowne” – racja. Ale należałoby sobie zadac pytanie – dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że męzczyzni na partnerki wybierają sobie kobiety atrakcyjniejsze fizycznie, co jest silą napędową do wzmozonej konkurenckji pomiedzy kobietami. Zresztą pal licho tę kwestię. Niewpisanie się w społecznie przyjęty kanon piekna (szczupła !!, zgrabna, ładna) wiąże się z publicznym (często męskim) ostracyzmem. Ile to kobiet wyzywa się od ‘wielorybów’ czy ‘leniwych tłuściochow’ etc? Wystarczy popatrzeć chociazby na celebrytów.

  Co ciekawe, w drugą stronę ta zasada już nie działa, otyłych mężczyzn kobiety nie obrzucaja wyzwiskami, od mężczyzn atrakcyjności fizycznej sie nie wymaga (wszak ma byc tylko ładniejszy od diabła), kobiety niejednokrotnie są gotowe na obniżenie wlasnych oczekiwań, co tylko utwierdza panów w przekonaniu o swojej wyjatkowości.

  Na koniec pozostaje jedynie zacytować :
  Mężczyźni wolą ko­biety ład­ne niż mądre, po­nieważ łat­wiej im przychodzi pat­rze­nie niż myśle­nie.
  Stanisław Jerzy Lec

Zostaw odpowiedż