bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Grodzka na Prezydenta!

W prawyborach Zielonych na kandydatkę na najwyższy urząd w Polsce wysunięta została posłanka Anna Grodzka…i zaczęło się.

Jeden ze szmatławych tygodników przygotował na okładkę tekst, który w zamierzeniu sensacyjny, w rzeczywistości ośmiesza to pismo.

By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Krzycząca okładka głosi:

„W Sejmie transseksualna, prywatnie mieszka z heteroseksualną kobietą” .

W tytule zawarta jest sugestia; że to wszystko blef, że to polityczna kreacja… Anna Grodzka poświęcająca się, by zasiać tym sposobem ziarno tolerancji i wiedzy w narodzie?! Już sam artykuł i ta sugestia to najlepszy dowód jak niewiele wiemy o transseksualiźmie i losie osób transseksualnych! 

Nie interesuje mnie bliżej autor, który wziął się za próbę opluwania Anny Grodzkiej. Trzeba być jednak ciężkim niedoukiem i nie dostrzegać piekła przez które przechodzą osoby transseksualne, by sugerować tu kreację dla celów politycznych. 

Pismo od szmatławca odróżnia styl. Pismo dyskutuje o racjach, szmatławiec opluwa. Specjalnie nie podaję jego tytułu. Nie wart jest tego. Prawda jest taka, że posłanka Anna Grodzka ma prawo do prywatnego życia takiego jakie chce mieć lub ma. To jej sprawa z kim i jak mieszka, i w co chodzi ubrana. Nie musi odpierać insynuacji, nie musi się tłumaczyć. Niszczą Annę Grodzką? Nie, przede wszystkim źle świadczą o tygodniku, który, aby zaistnieć chwyta się plugastwa.

Wstrętny tekst już za chwilę wyścieli śmietniki. Jednak nawet on pokazuje  jak bardzo potrzeba nam i więcej wiedzy o orientacji płciowej i orientacji seksualnej i dobrej ustawy o korekcie płci. 

Przeczytajcie to raz jeszcze.

„W Sejmie transseksualna, prywatnie mieszka z heteroseksualną kobietą” .

Aż bije po oczach stereotypowe zardzewienie. 

Jak gdyby było tak, że osoba transseksualna obowiązkowo coś lub z kimś musiała lub nie mogła.   .

Obróćmy więc podłe w pożyteczne. Podejdźmy to tego naukowo, abstrahując od szmatławego tekstu.

Osoba transseksualna może mieszkać z kim chce i jak chce, I nie ma się to nijak do identyfikacji płciowej i orientacji płciowej. 

Identyfikacja płciowa i orientacja seksualna to dwie, nieprzystające do siebie kategorie.

Identyfikacja płciowa związana jest z tym, czy czujemy się kobietą, czy mężczyzną. Orientacja seksualna zaś dotyczy tego do kogo odczuwamy zewnętrzny pociąg seksualny.

Czasami zdarza się, że kobiety uwięzione są w męskim ciele, lub mężczyźni w żeńskim i wtedy mówimy, o osobach transseksualnych (transpłciowych). Pozostałe, to osoby cis-płciowe; kobiety identyfikujące się psychicznie jako kobiety w biologicznych ciałach kobiet, mężczyźni identyfikujący się psychicznie jako mężczyźni w biologicznych ciałach mężczyzn.

Wszyscy natomiast, zarówno cis jak i trans mają jakąś orientację seksualną. Każda jest równowartościowa, choć zróżnicowana liczebnie. Może być heteroseksualna, homoseksualna, biseksualna, a nawet a-seksualna, gdy miłość i bliskość jest tak samo ważna jak u hetero, bi i homo, ale seks już niekoniecznie. Heteroseksualną wyróżnia zaledwie to, że przeważa liczebnie, nie jest przez to jednak lepsza od biseksualnej czy homoseksualnej.

Żeby więc już na przyszłość mieć jasność I abstrahując od tekstu ze szmatławca: osoba transseksualna może być zarówno heteroseksualna jak i homoseksualna… Jeśli jeszcze tego nie wyjaśniłam sięgnijcie do książek, jest już ich sporo, np. do zbioru, w którym pisze i Anna Grodzka (Transpłciowowść – androgynia. Studia o przekraczaniu płci), albo po Kate Borstein (Gender Outlaw).

Co? Że jak? …O.k. proszę bardzo, zadajmy i to pytanie. Że po co skoro ktoś byłby homoseksualną kobietą lub był mężczyzną w nie swoim ciele miałby to zmieniać, jeśli mógłby w sztucznym ciele udawać i mieć dostęp do stosownie kobiet i mężczyzn bez liku?

W pytaniu, zazwyczaj kryje się już odpowiedź. Kto z Państwa chciałby być zatrzaśnięty? całe życie w sztucznym ciele? i całe życie udawać? Idźcie do dentysty i poproście o borowanie po nerwach bez znieczulenia. Idźcie do chirurga i poproście o amputacje, oderżnięcie zdrowych nóg na żywo, tępym nożem. I wciąż to nie będzie ten ból i to cierpienie które – bez znieczulenia – dotyka osoby transseksualne. Osoby zatrzaśnięte nie w swoim – psychicznie odczuwanym – ciele.

A co z Anną Grodzką?

Anna Grodzka na Prezydenta! I skoro Anna Grodzka na Prezydenta to czas dostrzec, że w polityce i w Sejmie jest właśnie Ona – Anna Grodzka, osobą nietuzinkową. Jak mało kto zna się na gospodarce, na problemach społecznych i jest nie tylko merytoryczna, ale i pracowita. Dodatkowo rzeczywiście robi i to: uświadamia i działa, by eliminować dyskryminację osób i ze względu na ich orientację płciową, i orientację seksualną. Myślę, że samym swoim przykładem i postawą zrobiła też ogromnie wiele by podnieść kulturę debaty publicznej.

Czy trzeba się z Anna Grodzka zgadzać? Nie, ale żeby stanąć w szranki do debaty trzeba mieć wiedzę i poglądy. A gdy brak? Szmatławe pismo plugastwa się chwyta i próbuje lać pomyje, licząc na to, że ludzie to kupią.

Kupią? Ja nie kupię i Państwu też to proponuje. Liczą na finansowy i medialny rozgłos. Mam nadzieje, że się przeliczą. 

A Anna Grodzka?

Anna Grodzka na Prezydenta!   

The following two tabs change content below.
Monika Płatek

Monika Płatek

Prawniczka i wykładowczyni akademicka, feministka. Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Zakładzie Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji. Jej działalność naukowa i społeczno-polityczna koncentruje się na takich dziedzinach jak prawo karne, prawa człowieka w tym prawa kobiet, penitencjarystyka, kryminologia, wiktymologia,penologia, psychologia społeczna, gender studies, mediacja, sprawiedliwość naprawcza i socjologia prawa.

Tagi: , , , ,

4 Responses to “Grodzka na Prezydenta!”

 1. Katarzyna says:

  Tak właśnie: Anna Grodzka na Prezydenta!!!

 2. Maja Magi Mras says:

  Wielkie ukłony w kierunku Pani Profesor …

 3. Kaś says:

  A ja dziękuję. Dziękuję, bo dzięki Pani poznałam nowe określenie medyczne o którym nie miałam wcześniej pojęcia.

  I dziękuję za ten piękny wpis!

 4. […] Monika Płatek już wyśmienicie wyjaśniła, dlaczego faceci z sieci nie tylko się mylą, ale też ośmieszają siebie, swoje pismo i w ogóle […]

Zostaw odpowiedż