bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Geny a płeć. Odpowiedź dla Pani Pawłowicz

Poniższy tekst był początkowy przygotowany jako wypowiedź dla Ruchu Kobiet Ruchu Palikota. Zwrócono się do mnie jako wykładowczyni Gender Studies i biolożki zajmującej się kwestiami płciowości i seksualności. Od tego czasu wypowiedzi szefa tej partii znacznie zmieniły mój do niej stosunek, co jednakże nie wpłyneło na mój szacunek i podziw dla pracy pani posłanki Grodzkiej. 

 

Wypowiedź posłanki Pawłowicz pod adresem posłanki Grodzkiej nie tylko nie licuje z godnością sprawowanej przez nią funkcji, ale jest też sprzeczna z faktami. Choć posłanka Pawłowicz ma  rację twierdząc, że kuracja hormonalna nie czyni kogokolwiek kobietą bądź mężczyzną, myli się jednak kiedy mówi, że “Kod genetyczny tu decyduje”.

Naszą płeć określa nasza tożsamość płciowa. Żadne badania, żaden naukowiec ani naukowczyni, lekarz ani lekarka, nie są w stanie określić czyjejś płci bez uprzedniej konsultacji z zainteresowaną osobą. Badania naukowe jasno pokazują, że nie ma jednego biologicznego czynnika, który determinowałby płeć – nie są to narządy płciowe wewnętrzne, zewnętrzne, hormony ani na pewno nie kod genetyczny (DNA).

Najlepszym na to dowodem są syndromy genetyczne charakteryzujące się nietypowym dla danej płci zestawem chromosomów płciowych. Na przykład, mężczyźni z zespołem La Chappelle’a mają dwa chromosomy X – czyli zestaw typowy dla kobiet – zamiast standardowego u płci męskiej XY. Pomimo tego są na podstawie wyglądu identyfikowani jako mężczyźni, mają męskie narządy rozrodcze – i, co najważniejsze, mężczyznami się czują! Ich niestandardowy zestaw chromosomów płciowych sprawia, iż są bezpłodni – natomiast w żaden sposób nie czyni to z nich kobiet. Kobiety z analogicznym syndromem Swyera mają z kolei typowo męski zestaw chromosomów płciowych (XY) – ale ani one, ani    osoby postronne nie mają wątpliwości, że są kobietami.

To są tylko dwa – bardzo wprawdzie jaskrawe – przykłady na to, jak głęboko posłanka Pawłowicz tkwi w błędzie. Nie chodzi tu o poglądy polityczne, religijne ani nawet zwykłą ludzką przyzwoitość – takie są fakty. Pobranie krwi nie jest odpowiedzią na to, jakiej płci jest dana osoba – medycyna nam to jasno pokazuje. Najlepszą, najtańszą i niewymagającą strzykawki metodą na poznanie czyjejś płci jest rozmowa z tą osobą, wysłuchanie jej bądź jego i uszanowanie tego, co się usłyszało. Polecam posłance Pawłowicz tę metodę na przyszłość.

The following two tabs change content below.

Maria Pawłowska

Redaktorka naczelna
Wykładowczyni gender studies, kiedyś myślała, że chce być paleontolożką, ale okazało się, że feminizm i teoria seksualności są jednak bardziej porywające i dużo bardziej użyteczne (plus nie potrzeba już 24 sylab na wymówienie, czym się zajmuję).

Latest posts by Maria Pawłowska (see all)

Tagi: , , ,

2 Responses to “Geny a płeć. Odpowiedź dla Pani Pawłowicz”

 1. Monika Płatek says:

  To powinien przeczytać Pan Gowin, to tekst i dla Pana Palikota, ale i nam wszystkim nie zaszkodzi

 2. Midro says:

  a jednak geny
  W zespole La Chappelle’a płec chromosomowa jest zenska ale płec genowa jest meska bo zachowany jest gen SRY, ktory nie jest identyfikowany badaniam chromosomów a badaniem molekularnym Znajduje sie on zazwyczaj na jednym z chromosomów X lub innym chromosomie czesto 15 jako wynik translokacji chromosomowej lub zaburzenia rekombinacji chromosomów płci. jest wariantem zespolu Klinefeltera gdzie mamy chromosomy dwa X i jeden Y z tym najwspanialszym dla mezczyzny genem SRY. W zespole Swyera czyli odwrocenia płci chromosomowej jest mutacja tego genu i dlatego kształtuje sie fenotyp zenski z poczuciem plci kobiecym tez
  Pozdro
  Kobieta z Podlasia z kariotypem zenskim 46, XX

Zostaw odpowiedż