bar

Jak z Płatka – Urok i znaczenie dyskretnego wsparcia

Zadano mi pytanie – jak oceniam to, że Prezydentowa Agata Duda nie przyszła na Kongres, a zamiast tego przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. Odpowiadam: Pani Prezydentowa nie przyjęła kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich “zamiast”. Pani Prezydentowa przyjęła kobiety z Kół Gospodyń Wiejskich. W ten dyskretny sposób Pani Prezydentowa dodatkowo wsparła także Kongres. To nie…

Nasze rodzime obławy…czyli sklepy i stanowiska

By Jessica Flavin from London area, England (Anger Controlls Him) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ewa Wanat sama stwierdziła, że przesadziła „porównując przejęcie schedy po Magdzie Jethon do przejęcia sklepu po Żydzie, któremu założono żółtą opaskę”. Powiedziała w związku z tym, że nie powinna była używać tego porównania, więc pewnie nie ma co ciągnąć sprawy, ale dla mnie Jej myśl była czytelna, a pełne oburzenia wpisy – co najmniej obłudne….

Rodzina…Po raz pierwszy

IMG_7105

To był mój pierwszy raz  i jak dotąd jedyny. Nigdy nic nie wygrałam. Nie wylosowałam żadnego fantu, nie trafiłam w totka. Tym większe było moje zaskoczenie i radość, gdy  to właśnie mnie wyczytano. Był rok 2015 i byłam wśród gości zaproszonych w Narodowe Święto Kanady do kanadyjskiej ambasady. Gospodarze zapowiedzieli, że z okazji 50 lecia…


bar

Czego nikt dzisiaj nie przeczyta.

Te wiadomości nie obiegły mediów całego świata i nie trafiły na pierwsze strony gazet i portali całego świata:

Grupa niemieckich feministek zaatakowała wczoraj ambasadę Sudanu w Berlinie w proteście przeciwko groźbie ukamienowania  kolejnej kobiety oskarżonej o cudzołóstwo.

– Nie możemy już tego znieść. To już piąta w tym roku ofiara, o której wiemy. Zbyt szanujemy życie aby patrzeć na to spokojnie. Sudańczycy nas prowokują i muszą wiedzieć, że nie zgadzamy się na to aby mordować za cudzołóstwo ofiary gwałtu – powiedziała 36 Ulricha M., jedna z przywódczyń marszu protestacyjnego.

Pod tymi słowami podpisali się 27 Joachim K. i jego kolega z Policji berlińskiej, którzy byli wraz z berlińskimi anarchistami członkami grupy, która zdobyła szturmem ambasadę sudańską. Joachim K. wyraźnie zaznaczył, że zarówno on jak i jego koledzy z Policji szturmowali Ambasadę prywatnie,  po godzinach pracy.  Kierowali się oni jedynie troską o życie, zarówno skazanej Sudanki jak i obrońców ambasady.

– Ja i moi koledzy jesteśmy wysokiej klasy specjalistami i nasza obecność w trakcie szturmu demonstrantów na ambasadę sudańską miała zapewnić jak najmniejszą liczbę ofiar. Udało nam sie, są jedynie 3 ranni wśród broniących się. Po raz kolejny okazało się, że jesteśmy naprawdę dobrze wyszkoleni i pieniądze podatników nie zostały zmarnowane. Podatnicy płacą za to żebyśmy bronili życia nie tylko ich ale jeżeli jest taka możliwość wszystkich niewinnych ofiar na całym świecie. A to była właśnie taka okazja – powiedział Joachim K. korespondentowi RIA-Nowosti.

Akcja ta, jak i wielotysięczna demonstracja muzułmanów w Pakistanie, Indiach i Australii  pod wspólnym hasłem:

Nie mordujcie niewinnej

Stop kamieniowaniu ofiar

odniosły sukces. Zapowiadana od 10-dni egzekucja nie odbyła się.

Omar al-Bashir, Prezydent Sudanu, w wywiadzie dla Reutera oświadczył, że  rozmawiał z całym składem sędziowskim, który wydał wyrok śmierci, i chciałby w ich imieniu zapewnić iż, zrozumieli oni swój błąd. Publicznie, przed nim i przedstawicielami opozycji, przyznali się oni do błędu i pokajali za wyrok. W ich imieniu oświadczył on, że to nie szariat zbłądził ale ludzie którzy nie zrozumieli ducha i litery islamu.  Cały skład sędziowski udał się na 40-to dniową głodówkę na pustynię, w trakcie której będzie rozmyślał oraz zgłębiał ducha Islamu aby już nigdy nie dopuścić do podobnego błędu.

Ta informacja ucieszyła nie tylko Muzułmanów na całym świecie ale także przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich, którzy zgodnie oświadczyli, że decyzja ta stanowi fundament porozumienia społeczności  muzułmańskiej i chrześcijańskiej.

Jeszcze długo przyjdzie nam czekać. Ale w końcu, kiedyś. Oby za naszego życia. Trzeba mieć nadzieję.

Baba Turek

The following two tabs change content below.
Baba Turek

Baba Turek

Baba Turek, znana też jako Kobieta z Brodą, od dawna krąży po obrzeżach. O jej popularności świadczy to, że Strawiński uczynił ją jedną z ważniejszych postaci swojej opery „Żywot rozpustnika” a w Paryżu poświęcono jej, oraz karłom, ludziom-rybom i innym takim „dzikusom”, wystawę. Znana jest z tego, że mało kto się z nią zgadza. Nawet ona sama uważa, że nie ma racji.

Tagi: , , ,

4 Responses to “Czego nikt dzisiaj nie przeczyta.”

 1. Monika Płatek says:

  Te wiadomości nie obiegły mediów… Artykuł Baby Turek jest w dwójnasób ważny – uświadamia wybiórczość obrazu świata jaki posiadamy sądząc , jakże mylnie, że wiemy dziś o świecie – dzięki mediom – wszystko. Daje też przykład poprawnej postawy policjantów, którzy robią to, co do nich przede wszystkim należy – przeciwdziałają przestępstwom. Główne przesłanie tekstu jest tez ważne – niszczenie, zabijanie kobiet z nienawiści do nich pod pretekstem tradycji i moralności, jest zbrodnią. Trzeba to nazywać po imieniu i reagować bez względu na miejsce i kraj, w którym do tej zbrodni dochodzi.

  • Jarosław says:

   ” niszczenie, zabijanie kobiet z nienawiści do nich pod pretekstem tradycji i moralności, jest zbrodnią”
   to skąd ta niezaprzeczalnie niezaprzeczalna nienawiść wynika, bo skoro nie z tradycji i moralności to nie mam pomysłu ? Jeżeli można zapytać oczywiście ? /w taki troche krytyczny sposób…
   Pzrd

 2. Pucak says:

  “Z kogo się śmiejecie, z samych siebie się śmiejecie”. Dobrze czasem przejrzeć sie w krzywym zwierciadle

Zostaw odpowiedż